Oficiální internetový informační portál města Zábřeh

Čestný občan Körner uvede svůj film ve speciální předpremiéře v Zábřeze

PDF Tisk Email

Vladimir KornerNový televizní film Jiřího Svobody Zádušní oběť vznikl na základě scénáře uznávaného spisovatele, scenáristy a čestného občana Zábřehu na Moravě Vladimíra Körnera. Zádušní oběť bude již šestým Körnerovým filmem, který bude v předpremiéře uveden právě v Zábřehu. Tamější diváci jej uvidí v sobotu 18. března v kině Retro. Projekce se zúčastní i tvůrci filmu v čele s režisérem Jiřím Svobodou, scenáristou Vladimírem Körnerem a herci. Televizní diváci film uvidí v neděli 9. dubna ve 20.15 na ČT1.

 Ze Zábřehu pochází rodina z maminčiny strany a otec tam pracoval. V roce 1939 museli ze Sudet odejít a vrátili se až po válce v roce 1945. To mi bylo šest let. Žil jsem tam, než jsem odešel studovat Filmovou průmyslovou školu do Čimelic,“ vzpomíná Vladimír Körner a dodává: „Do Zábřehu se stále pravidelně vracím. Mám to tam rád. V okolí města se odehrává i děj mého vůbec prvního románu Slepé rameno a pamětní desku tam má tatínek, který patřil k představitelům vojenského odboje a padl 7. května 1945. Po válce byl ‚in memoriam‘ vyznamenán hned dvěma různými prezidenty.“

„Vladimír Körner je s naším regionem pevně svázán svým životem i tvorbou, pro kterou často nacházel právě v oblasti severní Moravy inspiraci. To je jeden z důvodů, proč má v Zábřeze své příznivce, proč mají Zábřežáci k jeho tvorbě blízko a rozumí jí. Velmi se těším na výsledek spolupráce našeho čestného občana a České televize,“ říká starosta Zábřehu na Moravě František John. Zádušní oběť je již šestým filmem podle Körnerova scénáře, který Zábřežští uvidí dříve než televizní diváci. Poprvé tomu bylo již v první polovině 60. let 20. století, kdy se zde konala předpremiéra snímku Myšlenka bez návratu. Následovaly filmy Údolí včel, Pramen života, Krev zmizelého a Sněžná noc.

Děj Zádušní oběti začíná příjezdem komisaře Mondla z Vídně do malého českého městečka, aby zde vypátral pachatele série vražd mladých mužů, a aby vyvrátil všechny pochybnosti o tom, že se jedná o vraždy rituální. Kdo je tedy vrahem a jaký je jeho motiv? Podezření se postupně zúží na pár osob. Mezi nimi je i Alma – bývalá kuchařka, která pečuje o sirotka. Dcerku své bývalé zaměstnavatelky, mladinkou Leu, si vzala ze sanatoria pro choromyslné. Děvče utíká se svými houslemi a hudbou do samoty, mimo tento svět. Komisař pozná pravdu a rozhodne se pro spravedlnost.
Hudbu k filmu složil Michael Kocáb a houslové party ve snímku hraných Leou (Eva Josefíková) ve skutečnosti nahrál Pavel Šporcl. Kameramanem je Vladimír Smutný. Hlavní role se zhostil Milan Kňažko, kterému sekundují Ági Gubíková, Eva Josefíková, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková a další. Režisér Jiří Svoboda, scenárista Vladimír Körner, kameraman Vladimír Smutný a herec Milan Kňažko se ve stejném složení potkali při práci na legendárním filmu z roku 1983 Zánik samoty Berhof.

  Milan Knazko Eva Josefikova Eva Josefikova a Agi Gibikova

 

Aktualizováno Úterý, 14 Březen 2017 12:23