Oficiální internetový informační portál města Zábřeh

Dny evropského dědictví otevřou brány památek

PDF Tisk Email

Letošní ročník Dnů evropského dědictví nabídne tradičně v Zábřeze a okolí celou řadu otevřených památek či akcí. Dny evropského dědictví zahájí v pátek 8. září v 19:30 hodin koncert pěveckého sboru Carmen v koncertním sále Základní umělecké školy Zábřeh. Budova bývalé Masarykovy školy je příkladem prvorepublikové funkcionalistické architektury (architekt Oldřich Liska, 1936), rekonstrukce pro potřeby Základní umělecké školy Zábřeh byla ukončena v roce 2015. V sobotu a neděli pak bude otevřena celá řada památek v regionu: Kostel sv. Barto-loměje v Zábřeze s farním muzeem, kostel sv. Barbory v Zábřeze, hrad a zámek Zábřeh, kostel Církve československé husitské v Zábřeze, Sborový dům FS ČCE Zábřeh, Zámek Skalička, Dům Pod Podloubím – Muzeum Zábřeh, Fara Hoštejn s muzeem, Kosovská rychta, Renesanční hrobka Bukůvků z Bukůvky v Postřelmově, Mariánský sloup a kašna na Masarykově náměstí v Zábřeze, Šubrtova kaplička nebo Železniční skanzen na opuštěném drážním tělese.

Pozvánka ke stažení zde: dny_evropskeho_dedictvi.pdf

„Dny evropského dědictví jsou příležitostí uvědomit si kulturní, historické a umělecké hodnoty, které máme ve městě a okolí, potěšující je zájem návštěvníků a s ním související velký patriotismus. Mnohé z památek prošly za poslední roky náročnými rekonstrukcemi a do akce se díky ochotě jejich vlastníků zapojují pravidelně, návštěvníci tak mají možnost za jednotlivé roky sledovat průběh rekonstrukcí a znovuoživení památek“ pozval na akci starosta Zábřeha František John.

Součástí Dnů evropského dědictví je řada doprovodných akcí. Jednu z nich nabídne také Farní muzeum Zábřeh, nadšenci do regionální historie představí nové přírůstky. „Farní muzeum Zábřeh představí zajímavé přírůstky, které se podařilo získat v minulých letech. Jejich společným znakem je to, že původně náležely zábřežskému farnímu kostelu či děkanátu, postupem času se ale často za nejasných okolností dostaly do soukromých rukou. Trojici vzácných předmětů tvoří kostelní misál, kartuše z varhan a pečetní typář děkanátu. Barokní misál byl z prostředků farního muzea zakoupen z antikvariátu, kartuše z varhan v prodejně se starožitnostmi a pečetidlo bylo vydraženo na numizmatické aukci v Brně“ sdělil jeden z nadšenců pro regionální historii Aleš Pátek, který se o farní muzeum stará.

Návštěvníci na každé z památek obdrží otisk příležitostného razítka. Ti, kteří se ve věži kostela sv. Bartoloměje prokáží razítky nejméně z poloviny památek, obdrží pamětní list.

Doprovodné akce

Vernisáž výstavy na zámku Skalička
Majitelé zámku Skalička při příležitosti Dnů evropského dědictví každoročně připravují výstavy výtvarného umění. Vernisáž výstavy kreseb a maleb Aleny Crhonkové nazvané Kopce, stromy, voda, vítr… se uskuteční v sobotu 9. září v 16 hodin.

Komentovaná prohlídka židovského hřbitova v Úsově
Židovským hřbitovem v Úsově provede Achab Haidler v neděli 10. září ve 14:30 hodin, akci připravila Česká křesťanská akademie, místní skupina Zábřeh.

Navrácené cennosti
Farní muzeum Zábřeh představí zajímavé přírůstky, které se podařilo získat v minulých letech. Jejich společným znakem je to, že původně náležely zábřežskému farnímu kostelu či děkanátu, postupem času se ale často za nejasných okolností dostaly do soukromých rukou. Trojici vzácných předmětů tvoří kostelní misál, kartuše z varhan a pečetní typář děkanátu. Barokní misál byl z prostředků farního muzea zakoupen z antikvariátu, kartuše z varhan v prodejně se starožitnostmi a pečetidlo bylo vydraženo na numizmatické aukci v Brně.

Pohádková expozice ve sklepení zábřežského zámku
Historické sklepení zábřežského zámku se proměnilo v pohádkovou expozici, město Zábřeh ji připravilo ve spolupráci s místní Střední školou sociální péče a služeb.

Pamětní list
Návštěvníci na každé z památek obdrží otisk příležitostného razítka. Ti, kteří se ve věži kostela sv. Bartoloměje prokáží razítky nejméně z poloviny památek, obdrží pamětní list.

 

Aktualizováno Středa, 06 Září 2017 12:54